Rezerwat Bukowa Góra (wideo)

Rezerwat Bukowa Góra zamknięty dla turystów (WIDEO)

 

Jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym powiecie, niestety nie będzie w tym roku dostępne dla turystów – wynika
z komunikatu Nadleśnictwa Przedbórz. Rezerwat został okresowo zamknięty do końca 2022 roku. Zobacz film, jaki niespełna pół roku przed decyzją leśników zarejestrowała kamera PCK-R.

Okresowy zakaz wstępu

O czasowym zamknięciu wspaniałego rezerwatu zlokalizowanego na górze Buczynie zdecydowało Nadleśnictwo Przedbórz, pod które podlega znajdujący się tam bukowy, stary las.

Niestety nie mamy dobrych informacji. Rezerwat będzie objęty zakazem wstępu do końca 2022 roku. Jak tłumaczą leśnicy „Na terenie rezerwatu Bukowa Góra występuje drzewostan bukowy w wieku 179 lat, w którym masowo wydziela się posusz, z wyraźnymi oznakami chorobowymi (huby i pęknięcia), z coraz liczniej występującymi złomami i wywrotami, stanowiącymi realne i duże niebezpieczeństwo dla osób odwiedzających teren rezerwatu Bukowa Góra. Jest to początek naturalnego procesu rozpadu drzewostanu”. Smutne, prawda?

 

Wyjątkowy rezerwat

Rezerwat Bukowa Góra zajmuje powierzchnię 33,77 hektarów. Powstał w 1959 roku. Przedmiotem ochrony tego wyjątkowego miejsca jest pierwotny las bukowy z wieloma cennymi przyrodniczo roślinami w runie.

Obejmuje on najbardziej wysunięte na północny-zachód wzniesienie pasma Przedborsko-Małogoskiego, którego okoliczni mieszkańcy nazywają Buczyną (334 m n.p.m.).

Co zobaczyć zamiast Bukowej Góry

Skoro nie można wejść do rezerwatu Bukowa Góra, warto nieco więcej czasu poświęcić innemu rezerwatowi znajdującemu się po sąsiedzku. Mowa o Murawach Dobromierskich z rzadką roślinnością stepową i kserotermiczną. A na Buczynę można popatrzeć… z dystansu. Zawsze wygląda pięknie, ale szczególnie jesienią.

Zachęcamy do obejrzenia filmu, do którego zdjęcia zrealizowaliśmy na Buczynie przed wprowadzeniem zakazu – w październiku 2021 roku.

Skip to content