Rajd do Lasocina 2023 – podsumowanie

Rajd do Lasocina 2023 – podsumowanie

 

Za nami piąta edycja „Rajdu Rowerowego Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej NSZ”, której głównym celem było uczczenie rocznicy utworzenia formacji. W tym roku na organizację rajdu udało nam się uzyskać dofinansowanie w wysokości 33 600.00 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Interwencje. Edycja 2023”. Na wkład własny złożyły się powiaty: włoszczowski, kielecki, jędrzejowski i konecki. Każdy z nich wydał na ten cel po 3 000.00 zł.

 

W tym roku pobiliśmy frekwencyjny rekord, nasza grupa liczyła ponad 100 osób, ponieważ dołączyli do nas mieszkańcy powiatu zawierciańskiego.

 

Wyruszyliśmy spod PCK-R kilkanaście minut po 9.00 i pierwszym przystankiem był pomnik w Chotowie, gdzie złożyliśmy kwiaty. Po krótkiej przerwie i posiłku ruszyliśmy w stronę Krasocina. Przy grocie zrobiliśmy kolejny postój i zapaliliśmy znicze pod pamiątkową tablicą, a dzięki uprzejmości wójta Krasocina, pana Ireneusza Gliścińskiego, mogliśmy zwiedzić wiatrak i znajdujące się w nim Krasockie Muzeum Chleba.

 

Kolejny odcinek trasy zakończył się w Skałce Polskiej, gdzie z czasie okupacji zginęli niemalże wszyscy mieszkańcy wsi. Tę ofiarę upamiętnia znajdująca się w centralnym punkcie miejscowości tablica z nazwiskami pomordowanych, pod którą złożyliśmy kwiaty oraz znicze. Stamtąd ruszyliśmy dalej, do lasu w Ewelinowie, gdzie został wzniesiony krzyż na pamiątkę powstańców styczniowych.

 

Ostatni etap trasy zakończył się w Lasocinie. Tam spotkaliśmy się z rajdowiczami z powiatów: kieleckiego, jędrzejowskiego i koneckiego. W oficjalnej części udział wzięli przedstawiciele władz różnego szczebla, nas reprezentowali Starosta Dariusz Czechowski i Wicestarosta Łukasz Karpiński. Była z nami także pani Agnieszka Górska Skarbik Powiatu oraz pan Rafał Krupa dyrektor włoszczowskiego szpitala.

 

Historycznymi opowieściami, ciekawostkami i legendami raczył nas nasz przewodnik, pan Jarosław Kowalski.

 

Gościem honorowym był mjr Bogdan Eubich, jeden z członków Brygady Świętokrzyskiej, poza tym swoją obecnością zaszczycili nas także kombatanci.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni na część piknikową, gdzie czekała na nich ciepła kiełbaska i grochówka.

 

Dziękujemy wszystkim rajdowiczom i wszystkim współorganizatorom.

 

Chcemy tutaj szczególnie wspomnieć o następujących osobach, organizacjach i przedsiębiorstwach:

OSM we Włoszczowie

Uzdrowisko Buskowianka Zdrój

Komenda Powiatowa Policji we Włoszczowie oraz wszyscy policjanci, którzy nas asekurowali

OSP w Chotowie za udostępnienie miejsca na posiłek

DPS we Włoszczowie

Jarek Kowalski i Stowarzyszenie Pamięci Ziemi Włoszczowskiej NSZ

Rafał Żelichowski

Jan Skoczek

Zarząd Dróg Powiatowych we Włoszczowie

firma Zychowicz

piekarnia Białogon

Dziękujemy, że byliście z nami i liczymy na Was za rok!

Skip to content