Ludzie kultury i sportu nagrodzeni

Ludzie kultury i sportu nagrodzeni. Kto otrzymał Nagrodę Starosty Włoszczowskiego w 2021 roku?

(źródło powiat-wloszczowa.pl)

Nagrody Starosty Włoszczowskiego w dziedzinie kultury fizycznej oraz twórczości artystycznej zostały przyznane podczas uroczystego spotkania 29 listopada 2021 roku w Starostwie Powiatowym.

 

Nagrody dla sportowców

Nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej są przyznawane zawodnikom, trenerom i działaczom od 2004 r. Ogółem ufundowano 59 nagród, w tym 47 indywidualnych.

W 2021 r. nagrody te otrzymali:  

JULIA CIEŚLIK – na wniosek UKS „Victoria” Włoszczowa, za wysokie wyniki w piłce siatkowej: W latach 2016-2017 była powołana do kadry województwa świętokrzyskiego. Uzyskała II miejsce w Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego w kategorii „Kadetek”  w sezonie 2018/2019 i III miejsce – 2019/2020. Zdobyła III miejsce w Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego w kategorii „Juniorek” w sezonie 2020/2021.

Nagrodę z własnej inicjatywy Starosty otrzymał TOMASZ DĘBOWSKI, wyróżniony za szkolenie zawodników Klubu Sportowego „Arka Kluczewsko” i drużyny z miejscowej szkoły podstawowej, którzy w 2021 r. uzyskali wysokie wyniki w piłce siatkowej, a mianowicie: wicemistrzostwo Województwa Świętokrzyskiego w kategorii „Młodziczki”, IV miejsce w Ćwierćfinale Mistrzostw Polski „Młodziczek” w Wieliczce, II miejsce w Finale Wojewódzkim Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce o Puchar „Kinder Sport” i awans na Mistrzostwa Polski, II miejsce w II Ogólnopolskim Noworocznym Turnieju Piłki Siatkowej Młodziczek 
w Kielcach. Tomasz Dębowski współpracuje z Akademią Siatkówki PGE „Skra Bełchatów” i cyklicznie organizuje w Kluczewski ogólnopolskie turnieje z udziałem drużyn z całej Polski.

 

Nagrody dla ludzi kultury

Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, a także w zakresie upowszechniania i ochrony kultury są przyznawane od 2002 r. Dotychczas ufundowano 72 nagrody za osiągnięcia indywidualne lub zespołowe.

W 2021 r. nagrody te z inicjatywy Starosty Włoszczowskiego otrzymali:

POWIATOWA KAPELA WŁOSZCZOWSKA – przyznaną za  działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, poprzez pielęgnowanie  i popularyzację tradycyjnej muzyki ludowej. Kapela występuje w strojach ludowych i kultywuje tradycyjny ubiór z pogranicza dawnych województw – kieleckiego, częstochowskiego i piotrkowskiego. Bierze udział w różnego rodzaju koncertach, festiwalach i imprezach kulturalnych organizowanych nie tylko w regionie świętokrzyskim, ale także poza jego granicami, przyczyniając się do promocji Powiatu Włoszczowskiego. Uczestniczy również w przedsięwzięciach kulturalnych organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego z terenu Powiatu Włoszczowskiego, co przyczynia się do integracji jego mieszkańców.

Nagrodę tę otrzymała również TERESA KĄCKA z zespołu ludowego „Złoty Kłos”, występującego podczas przeglądów, festynów, dożynek gminnych, powiatowych, uroczystości patriotycznych oraz kościelnych. W repertuarze zespołu, w którym śpiewa tegoroczna laureatka, znajdują się piosenki ludowe oraz obrzędy. W 2021 r. wieniec dożynkowy wykonany przez ten zespół reprezentował Powiat Włoszczowski na XXI Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich i uzyskał wyróżnienie.

Laureatem tej nagrody zostało w 2021 r. także KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH z  Występ. W 2021 r. wzięło ono udział w konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Jego celem była promocja i prezentacja działalności tego rodzaju stowarzyszeń. Zajęło ono I miejsce w Województwie Świętokrzyskim, a następnie reprezentowało je podczas etapu ogólnokrajowego. Jego podsumowanie odbyło się 19 września 2021 r. podczas Dożynek Prezydenckich. Koło z Występ zostało laureatem nagrody głównej i otrzymało I miejsce w klasyfikacji końcowej.

Nagrodą w dziedzinie kultury Starosta Włoszczowski wyróżnił również DAMIANA PIASZCZYŃSKIEGO, który od 2000 r. występuje w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej funkcjonującej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasocinie. Został do niej zakwalifikowany w ramach pierwszego naboru. Wchodzi w skład zarządu orkiestry, jest liderem w swojej sekcji instrumentalnej. Uczestniczył w licznych festiwalach, konkursach rangi krajowej i zagranicznej, a także warsztatach, spotkaniach artystycznych oraz wydarzeniach kulturalnych i regularnie uzyskuje wspólnie z orkiestrą najwyższe laury. W 2020 r. zajęła ona I miejsce w Zdalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych. Do szczególnych jej sukcesów należy także I miejsce w konkursie musztry paradnej w Płocku  w 2015 r. oraz Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Młodzieżowych orkiestr dętych w Inowrocławiu w 2014 r.

W gronie tegorocznych laureatów tej nagrody znajduje się także ZDZISŁAW PURCHAŁA. Od ponad 50. lat rzeźbi, maluje i pisze wiersze. Tematyka jego prac jest bardzo obszerna, ponieważ obejmuje zarówno treści sakralne jak i sceny rodzajowe, ukazujące życie mieszkańców wsi polskiej. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad trzydziestu plenerach, brał udział w wielu kiermaszach i targach sztuki ludowej.  W 2010 r., z okazji 40-lecia twórczości artystycznej, otrzymał Nagrodę Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Radków. Za całokształt twórczości został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a także Odznaką Honorową Województwa Świętokrzyskiego.

Nagrody wręczył starosta włoszczowski Dariusz Czechowski. W uroczystości uczestniczyli również przewodniczący Rady Powiatu Włoszczowskiego, Zbigniew Matyśkiewicz, wicestarosta Łukasz Karpiński i członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego, Małgorzata Gusta.

Wójt Gminy Radków, Jarosław Dominik, wręczył Zdzisławowi Purchale pamiątkową statuetkę, natomiast w imieniu władz samorządowych Powiatu Włoszczowskiego gratulacje wszystkim tegorocznym laureatom złożyli starosta Dariusz Czechowski i przewodniczący Zbigniew Matyśkiewicz.

 

Historia nagród Starosty w dziedzinie twórczości artystycznej

W latach 2002 – 2020 przyznano łącznie 72 nagrody Starosty Włoszczowskiego w dziedzinie Twórczości artystycznej. Zobaczmy, kto otrzymał je w poprzednich edycjach:

2002

Adam Czopek, Zdzisław Purchała, Zbigniew Leoniak, Stanisław Janaczek

2003

Krystyna Dąbrowska, Maria Dudkiewicz, Mieczysław Król, Agnieszka Szymczyk

2004

Tadeusz Stolarski, Ks. Daniel Wojciechowski, Andrzej Kowalczyk, Mieczysław Guździoł

2005

Władysława Jarmuda, Eugeniusz Pudło,

2006

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Krasocin, Chór „Niezastąpieni”, Zespół Ludowy „Złoty Kłos” z Secemina, Zespól Ludowy „Przepióreczka” z Żelisławic, Zespół Muzyczny „Dzierzgowianie” z Dzierzgowa

2007

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Dobromierz, Orkiestra Strażacka z Oleszna

2008

Jan Chmielewski, Zygmunt Fatyga, Zespół Taneczny Mażoretek „Aplauz”, Zespół Ludowy „Stokrotki” z Czarncy

2009

Ireneusz Gliściński, Violetta Łata, Powiatowa Kapela Włoszczowska

2010

Czesław Malinowski, Marian Robak, Dominika Bałazińska, Małgorzata Kotulska

2011

Stanisław Janaczek, Zespół Taneczny Mażoretek „Aplauz”, Artur Szczukocki, Katarzyna Wydra i Barbara Łepkowska – Plenerownia. Studio projektów kulturalnych

2012

Mieczysław Król, Agnieszka Malinowska, Ewa Napora, Leopold Kwapisz

2013

Cezary Świetlicki, Hubert Bąk, Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy DK we Włoszczowie, Ryszard Kowalczyk

2014

Bartłomiej Robak, Adam Czopek, Zespół FINIS MUNDI, Krzysztof Bałaziński

2015

Ks. Daniel Wojciechowski, Teresa Ostrowska, Zbigniew Woldański, Iwona Dusza, Teresa Trepka,

2016

Roman Kaczmarek, Zdzisław Dudek, Chór Niezastąpieni, Paweł Rydz,

2017

Mieczysław Guździoł, Maria Dudkiewicz, Henryk Koza, Zespół Ludowy „Moskorzewianie”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Domu Kultury we Włoszczowie

2019

Koło Gospodyń Wiejskich z Występ, Ewa Napora, Piotr Kuśmierczyk, Artur Frączek, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rączki „Pokolenie Aktywnych”

2020

Marek Klapa, Jarosław Dragan, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Olesznie, Adam Szałowski, Łukasz Kopera, ks. prałat Zygmunt Pawlik

Skip to content