IV Rajd Rowerowy Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej NSZ

13 sierpnia już po raz czwarty odbył się rajd rowerowy, w którym wzięli udział mieszkańcy powiatów: włoszczowskiego, kieleckiego, koneckiego i jędrzejowskiego. W tym roku dołączyła do nas również reprezentacja rowerzystów z powiatu zawierciańskiego z panem wicestarostą Pawłem Sokołem na czele.

Grupa włoszczowskich rowerzystów wyruszyła do Lasocina o godz. 9.00. Pierwszym przystankiem na naszej trasie było miejsce niezwiązane z historią Narodowych Sił Zbrojnych i wydarzeniami wojennymi, ale za to bardzo interesujące i wzbudzające pozytywne reakcje. Otóż dzięki uprzejmości gospodarzy udało nam się obejrzeć z bliska wyjątkowy i niesztampowy dom, który wyróżnia się oryginalnymi dekoracjami oraz nietypowym ogrodem.

Pod pomnikiem w Rudce wysłuchaliśmy historii o partyzantach poległych w tym miejscu, a do rozmowy przyłączył się pan Stefan, który mieszka vis – a – vis miejsca pamięci i który, jak się okazało, jest spokrewniony z uczestnikami tamtych tragicznych wydarzeń.

Kolejnym punktem na rajdowej mapie był Krogulec, gdzie w czasie wojny organizowano pomoc medyczną dla partyzantów. Tam ranni i chorzy mogli liczyć na pomoc przedborskiego lekarza żydowskiego pochodzenia, który jeszcze wiele lat po wojnie leczył okolicznych mieszkańców. Zatrzymaliśmy się przy dwóch grobach osób zmarłych w czasie wojny, ale przekazy i opowieści wskazują na to, że nie są tam pogrzebani żołnierze, a kolaboranci.

Pod obeliskiem króla Kazimierza Wielkiego w Żeleźnicy usłyszeliśmy wstrząsającą historię jednej z mieszkanek wsi oraz jej dzieci, którzy ukrywali w swoim domu Żydów i zostali wydani Niemcom przez zdrajców. Kobieta została zamordowana a jej najstarszy syn trafił do obozu pracy. Kara śmierci spotkała również samych donosicieli, których ciała do dziś są pogrzebane w miejscu, którego nie zna nawet rodzina.

W następnej kolejności uczciliśmy pamięć bohaterów walczących pod Olesznem i pomodliliśmy się nad grobami żołnierzy spoczywających na olesińskim cmentarzu. Po odpoczynku, ciepłym posiłku i herbacie ruszyliśmy dalej.

Zanim dojechaliśmy do mety, zatrzymaliśmy się jeszcze w dworku znajdującym się na terenie Lasocina, który przed laty należał do rodziny Niemojewskich, a po wojnie przez pewien czas pełnił rolę aresztu. Obecnie budynek, a raczej jego ruiny, jest własnością prywatnego właściciela.

O 15.00 rowerzyści z wszystkich powiatów spotkali się w Lasocinie pod pomnikiem upamiętniającym zawiązanie się Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Tam odbyła się główna uroczystość ze złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy. To był również czas na przemowy starostów, włodarzy ziemi łopuszańskiej oraz przedstawicieli urzędów wojewódzkich. Ale najważniejszym, honorowym gościem był ostatni żyjący żołnierz Brygady Świętokrzyskiej mjr Bogdan Eubich.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom rajdu oraz tym, którzy przyłączyli się do jego organizacji.

Szczególne podziękowania składamy:

Staroście Włoszczowskiemu Panu Dariuszowi Czechowskiemu

Wicestaroście Włoszczowskiemu panu Łukaszowi Karpińskiemu

Starostwu Powiatowemu we Włoszczowie

Wydziałowi Promocji w Starostwie Powiatowym w Kielcach

Wydziałowi Promocji w Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie

Panu Jarosławowi Kowalskiemu

Panu Rafałowi Żelichowskiemu

Panu Robertowi Freyowi – prezesowi Uzdrowiska Busko Zdrój

Panu Ryszardowi Piziorowi – prezesowi OSM we Włoszczowie

Panu Rafałowi Banaszkowi

Panu Andrzejowi Robakowi

Grupie Kolarskiej Jurassic Bike Team z Zawiercia

Policji Powiatowej we Włoszczowie

Zarządowi Dróg Powiatowych we Włoszczowie

Domowi Pomocy Społecznej we Włoszczowie

Panu Ryszardowi Łęgowikowi

Skip to content