Wiatrak w Krasocinie (wideo)

Wiatrak w Krasocinie, to kolejny zabytek, który udało się uratować przed całkowitym zniszczeniem. Budowla jest dziś siedzibą Krasockiego Muzeum Chleba. Trudno o bardziej charakterystyczny obiekt, który kojarzy się z całą gminą.

Odzyskał śmigi

Wiatrak w Krasocinie ma już 100 lat. Ten obiekt doskonale jest znany wszystkim, którzy często podróżują drogą wojewódzką nr 786 Kielce – Częstochowa. Szczególnie dobrze jest widoczny, dla jadących od strony Kielc. Jeszcze niedawno zabytek straszył swoim wyglądem i groził zawaleniem. Dzięki przeprowadzonym niedawno pracom odzyskał nie tylko charakterystyczne śmigi, ale także dawny blask.

Symbol Krasocina

W ten oto sposób „symbol Krasocina” znów cieszy oko osób przejeżdżających w pobliżu. Wielu z nich decyduje się na dłuższy postój na urządzonym obok parkingu. Miejsce to jest świetną bazą wypadową np. do rowerowych wycieczek po Paśmie Przedborsko-Małogoskim.

Krasockie Muzeum Chleba

We wnętrzu wiatraka zgromadzono wiele pamiątek z przeszłości, zgodnie z pomysłem zapoczątkowanym lata temu przez Feliksa Raka.

Wiatrak to dziś nie tylko „muzeum chleba”, ale także miejsce, w którym można poznać dzieje Krasocina, oraz to jak wyglądało w przeszłości życie codzienne mieszkańców tych okolic. Polecamy zarówno turystom indywidualnym jak i całym grupom. Muzeum znajduje się pod opieką Biblioteki Publicznej w Krasocinie. 

Skip to content