Skamieniałości liczące 150 mln lat – na wyciągnięcie ręki

Skamieniałości liczące 150 mln lat – na wyciągnięcie ręki

W powiecie włoszczowskim jest miejsce, gdzie przy odrobinie szczęścia można odnaleźć skamieniałości liczące 150 mln lat. Pochodzą z czasów, kiedy większa część terenów obecnej Polski znajdowała się na dnie ciepłego morza lub dużej zatoki. Zapraszamy na podróż śladami jurajskich morskich stworzeń.

 

Pamiątki z czasów Jury

Przebiegające przez gminy Kluczewsko i Krasocin Pasmo Przedborsko-Małogoskie, jest najbardziej na zachód wysuniętą częścią Gór Świętokrzyskich. Wśród jurajskich wapieni zachowało się wiele śladów z czasów, w których żyły dinozaury. Niestety nie mówimy tutaj o śladach tych prehistorycznych stworzeń, ale o drobnych, morskich zwierzętach, które żerowały na dnie ciepłego jurajskiego morza.

 

Gdzie można znaleźć skamieniałości?

W przypadku powiatu włoszczowskiego, najwięcej skamieniałości można znaleźć w rezerwacie Bukowa Góra w gminie Kluczewsko. Wystarczy uważnie patrzeć pod nogi. Np. w miejscach, gdzie leży przewrócone drzewo, warto przyjrzeć się okolicom korzeni. Wśród białych kamieni bez problemu zauważymy ślady muszli. Są to nie tylko odciski, ale także prawdziwe skamieniałości. Na niektórych z nich, można dojrzeć nawet pozostałości masy perłowej!

 

ślady muszli

 

Znalazłeś/znalazłaś skamieniałość? Pochwal się!

Jeżeli komuś z Was udało się znaleźć taką skamieniałość, dajcie nam koniecznie znać mailowo pod adresem redakcja@pckr-wloszczowa.pl. Jesteśmy bardzo ciekawi waszych odkryć. Najciekawsze zdjęcia zaprezentujemy na naszej stronie.

Skip to content