Kolegiata w Kurzelowie (wideo)

Gotycka kolegiata w Kurzelowie (WIDEO)

 

To jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków powiatu włoszczowskiego. Gotycka kolegiata w Kurzelowie pamięta czasy panowania króla Kazimierza Wielkiego. Wzniesiona około 1360 roku budowla zachwyca do dziś architektonicznymi rozwiązaniami, które przetrwały ponad 650 lat.

Historia z mroków średniowiecza

Kurzelów to miejscowość o bardzo starej historii. Dość powiedzieć, że prawa miejskie zyskał już w 1285 roku. Pierwsze źródła pisane na jego temat są jeszcze starsze i sięgają XI i XII wieku. Zatem można powiedzieć, że życie tętni tam od czasów panowania Piastów i początków polskiej państwowości.

Z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego

Choć sam kościół pochodzi z czasów panowania króla, który „zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną”, w tę budowę monarcha nie był zaangażowany. Fundatorem kolegiaty jest bowiem arcybiskup Jarosław Bogoria Skotnicki. W tamtym czasie Kurzelów leżał na szlaku prowadzącym z Krakowa do Torunia nazywanym drogą krakowsko-pruską. Szlak ten wiódł najpewniej przez Miechów, Secemin, Kurzelów, Przedbórz i dalej na północ. Niewykluczone, że kolegiatę mijały wojska idące pod Grunwald.

Jak dojechać?

Osoby spoza powiatu włoszczowskiego, które chciałyby zobaczyć ten zabytek znajdą go przy drodze wojewódzkiej 785 prowadzącej z Włoszczowy do Radomska.

Skip to content