Fortalicja Szafrańców w Seceminie (wideo)

Są pamiątki z przeszłości, które bezpowrotnie znikają. Na szczęście nie brakuje inicjatyw, dzięki którym część z nich udaje się zachować lub zaznaczyć we współczesnej przestrzeni. Tak jest z pozostałościami fortalicji Szafrańców, które dzięki zaawansowanym pracom sprzed kilku lat, można podziwiać nieopodal rynku dawnego miasteczka.

Kopiec otoczony fosą

Znajdujący się w pobliżu rynku kopiec jest otoczony fosą. To pozostałość po dawnej fortalicji znanego rodu Szafrańców. To właśnie ta rodzina otrzymała Secemin decyzją króla Władysława Jagiełły. Działo się to w 1395 roku. Historycy twierdzą, że miejsce to jest najstarszą częścią miejscowości.

Uporządkowane ślady historii

Dzięki przeprowadzonym kilka lat temu pracom archeologicznym zaznaczono na powierzchni zarys fundamentów budowli, które tam się znajdowały w różnych okresach historii. Oczyszczona i uporządkowana została także fosa, przez którą przerzucono most. Dziś to świetne miejsce nie tylko do przybliżenia historii Secemina, ale także do rodzinnych spacerów i chwili odpoczynku.

Warto zapoznać się z zamieszczonymi w tym miejscu tablicami, dzięki którym poznamy przebieg badań archeologicznych prowadzonych w Seceminie oraz poznamy przeszłość dawnego miasta.

Jak dojechać do fortalicji w Seceminie?

Będąc w rynku, należy skręcić w przebiegającą obok kościoła ulicę. Po kilkudziesięciu metrach po prawej stronie zobaczymy fosę oraz miejsce dawnej siedziby Szafrańców.

Skip to content