Rezerwacja siłowni

           

 

W piątek, 7 marca br., w Powiatowym Centrum Kulturalno - Rekreacyjnym we Włoszczowie odbyło się XII Forum Kobiet Powiatu Włoszczowskiego. W tym roku spotkanie przebiegło w klimacie lat 70' i 80'. 

Organizatorami piątkowego wydarzenia byli: Starosta Włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz, dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno - Rekreacyjnego we Włoszczowie Jolanta Tyjas, dyrektor Biura LGD "Region Włoszczowski" Cezary Huć oraz kierownik Powiatowego Zespołu Doradczego we Włoszczowie ŚODR Modliszewice Marian Mysior. 

Życzenia i kwiaty 

Imprezę rozpoczął występ Kuby Adamusa - ucznia Publicznego Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie, który zaśpiewał piosenkę pt. "Bo z dziewczynami". Następnie, w imieniu organizatorów, wszystkich przybyłych powitała Jolanta Tyjas dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego we Włoszczowie. Starosta Włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz przedstawił w skrócie historię obchodów Święta Kobiet i podziękował Paniom za przyjęcie zaproszenia. Ponadto przekazał życzenia: "z okazji Dnia Kobiet chciałbym złożyć Paniom najszczersze i najserdeczniejsze życzenia, przede wszystkim dużo zdrowia, ciepła, miłości i radości, by panie czerpały radość z tego, co wykonują na co dzień, wszystkiego najlepszego od męskiej części powiatu włoszczowskiego (...)". Najlepsze życzenia wszystkim Paniom przekazali również: Cezary Huć, Marian Mysior oraz zaproszony na tę uroczystość Wicewojewoda Świętokrzyski Grzegorz Dziubek. Głos zabrał też Wójt Gminy Secemin Sławomir Krzysztofik, który opowiedział kilka wesołych anegdot oraz aforyzmów o kobietach.

Po okolicznościowych przemówieniach, tradycyjnie na uczestniczki Forum czekała miła niespodzianka. Wszyscy obecni na sali mężczyźni wręczyli Paniom czerwone goździki, które znakomicie wpisały się w klimat czasów PRL-u. 

Panel dyskusyjny 

Kolejnym punktem programu był panel dyskusyjny. Do udziału w rozmowie zaproszono znane panie - animatorki życia kulturalnego, biznesmenki, udzielające się społecznie kobiety sukcesu:

  • Barbarę Krotlę - liderkę Zespołu Ludowego "Dzierzgowianie" z Dzierzgowa, animatorkę życia społecznego gminy Radków;
  • Małgorzatę Wypychewicz - Przewodniczącą Rady Fundacji "Jesteśmy Blisko", zdobywczynię tytułu Człowiek Roku 2013, organizatorkę akcji charytatywnych na terenie naszego powiatu;
  • Beatę Kącką - właścicielkę Biura Rachunkowego "LEX-BUFiKs" - Firmy Przyjaznej Rodzicom, inicjatorkę akcji profilaktycznych chorób nowotworowych kobiet;
  • Juliannę Fornal - sołtyskę Komparzowa, prezeskę Stowarzyszenia KGW "Ale Babki" z Komparzowa, społecznie oddaną i zaangażowaną mieszkankę gminy Kluczewsko.

Panie opowiedziały m.in. o swojej pracy na rzecz lokalnej społeczności, o swoich pasjach, o sukcesach i planach na przyszłość. 

Koncert życzeń 

W dalszej części programu publiczność wysłuchała "Koncertu Życzeń" poprowadzonego przez Marysię Borowską uczennicę I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie oraz Kubę Adamusa ucznia Publicznego Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie, którzy znakomicie wcielili się w rolę konferansjerów. Piosenki z lat 70' i 80', śpiewane przez zespół "Kwartet z Dwójki" (Zuzannę Rydz, Pawła Rydza, Katarzynę Stramską i Patrycję Piątek) dedykowali, m.in. mieszkankom poszczególnych gmin wchodzących w skład powiatu włoszczowskiego, organizatorom, paniom uczestniczącym w panelu dyskusyjnym, czy paniom ze stowarzyszeń i fundacji działających na terenie powiatu włoszczowskiego. 

Pokaz mody 

Kulminacyjnym punktem programu XII Forum Kobiet Powiatu Włoszczowskiego był pokaz mody z lat 70' i 80'. Dzieci i młodzież z włoszczowskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 1, Publicznego Gimnazjum nr 1 i 2 oraz I Liceum Ogólnokształcącego, zaprezentowały w kilku odsłonach odzież, którą noszono na różne okazje. Publiczność mogła obejrzeć: modę szkolną (dzieci i młodzieży), stroje dżentelmenów i młodych kobiet, stroje do pracy, modę gwiazd estrady, modę letnią oraz stroje zakładane wówczas na prywatki. Uczniowie doskonale wcielili się w rolę modelek i modeli. Za swój występ otrzymali owacje na stojąco. Dzieci i młodzież otrzymała również upominki z rąk Wicewojewody Grzegorza Dziubka i Wicestarosty Dariusza Czechowskiego. Pokaz poprowadzili: Karolina Łukasik i Piotr Hamera z Publicznego Gimnazjum nr 2 we Włoszczowie. Ponownie pokaz mody będzie można zobaczyć podczas imprezy pn. "Powitanie Lata", która odbędzie się w dniu 28 czerwca br. Już dziś serdecznie zapraszamy !

Konkursy 

Dodatkową atrakcją podczas imprezy były konkursy dla publiczności, które zostały przeprowadzone przez Jolantę Tyjas dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego we Włoszczowie. W przerwach pomiędzy poszczególnymi częściami programu, publiczność po wysłuchaniu fragmentów piosenek, melodii i motywów odgadywała tytuły programów telewizyjnych dla dzieci i dorosłych, filmów i bajek z lat 70' i 80'. Nagrodą były pieniądze, którymi płacono w czasach PRL. Należało je następnie wymienić u "konika" na dolary, a te w Peweksie były zamieniane na upominek. W rolę "konika" wcielił się Roman Kaczmarek z Lokalnej Grupy Działania "Region Włoszczowski". 

Wszystko w klimacie PRL 

Uczestnicy XII Forum Kobiet Powiatu Włoszczowskiego mogli poczuć klimat PRL dzięki różnego rodzaju niespodziankom przygotowanym przez organizatorów. Oprócz wspomnianego wcześniej stoiska Peweksu, w którym Panie za dolary (otrzymane przy wejściu na imprezę) kupowały rajstopy, zorganizowano również sklep GS-owski, gdzie za słynne kartki można było nabyć, m.in. kiełbasę i kaszankę. Organizatorzy urządzili również "BAR WŁOSZCZOWSKI", w którym częstowano kawą, herbatą, buskowianką, oranżadą w tradycyjnych szklanych butelkach oraz wyrobami Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie. Na tym stoisku przygotowano również wystawę przedmiotów, które były związane z wyposażeniem barów mlecznych, domowych barków oraz kuchni ówczesnych gospodyń. Dodatkowo na jednej ze ścian przymocowano wzory banknotów z tamtych lat. 

Dla niektórych piątkowa impreza była okazją do powrotu myślami w czasy swojej młodości, pierwszych randek, czy pierwszej pracy, dla innych wspomnieniem ciężkich czasów pustych półek sklepowych i długich kolejek, dla dzieci i młodzieży była to z pewnością niesamowita lekcja historii, w przeprowadzeniu której sami wzięli czynny udział. 

Organizatorzy pragną złożyć serdeczne podziękowania Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie za przygotowanie do degustacji swoich produktów, dzieciom i młodzieży za występ, osobom, które przekazały przedmioty i stroje wykorzystane na wystawie i podczas pokazu mody, nauczycielkom: Małgorzacie Szwarc i Aleksandrze Rydz, które przygotowały uczniów do występu i muzykę do konkursów, pani Elżbiecie Borowskiej "Atelier Piękna" za wykonanie makijażu występującym na scenie uczniom oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w przygotowaniu i realizacji XII Forum Kobiet Powiatu Włoszczowskiego.

źródło: Starostwo Powiatowe

O spotkaniu przeczytasz na stronach prasy loklanej: Echo Dnia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herb powiatu wloszczowskiego

 

Bank Spółdzielczy

 

OSM

logo jestesmy blisko