Targi runa leśnego 2021

Dary lasu i kultura ludowa podczas X Włoszczowskich Targów Runa Leśnego

Dziesiąte, jubileuszowa edycja Włoszczowskich Targów Runa Leśnego odbyła się 10.10.2021 na terenie Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego we Włoszczowie. To kolejna okazja by nie tylko rozsmakować się w wyjątkowych potrawach przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, ale również spotkać z kulturą ludową twórców z terenu powiatu włoszczowskiego.

Na scenie wystąpili: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krasocina wraz z mażoretkami, Skorkowianki, Powiatowa Kapela Włoszczowska i Włoszczowskie Muzykanty. Gościem specjalnym była Pani Ilona Kuśmierska-Kocyłak – aktorka, odtwórczymi roli Jadźki Pawlak w komedii „Sami swoi”. W konkursie na najładniejsze stoisko wygrało sołectwo Ogarka, a najsmaczniejszą potrawę z grzybów przygotowało stowarzyszenie z Marchocic.

Dopisała piękna jesienna pogoda oraz rekordowa liczba wystawców – zaprezentowało się aż 22 Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń z powiatu. Odbyły się dwa konkursy: na najpiękniejsze stoisko oraz na potrawę z grzybów. Zdaniem komisji najpiękniej zaaranżowane stoisko miało sołectwo Ogarka, drugie miejsce przypadło Klubowi „Złoty Kłos” z Secemina, a trzecie KGW Łachów. Na wszystkich stoiskach dominował jesienny motyw przewodni runa leśnego, którym bogato i pomysłowo przyozdobiono wszystkie namioty. W to bogactwo lasu gospodynie z całego powiatu pięknie wkomponowały przyrządzone przez siebie potrawy. Wśród nich dominowały oczywiście grzyby, ale nie brakło też mięs i słodkich wypieków czy deserów. W konkursie na potrawę z grzybów wygrało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Marchocice, drugie miejsce zajęło SGW Konieczno, a trzecie KGW Czostków.

Wielką gratkę dla miłośników polskiego kina stanowiło spotkanie z Panią Iloną Kuśmierską-Kocyłak, która  podzieliła się z publicznością wspomnieniami z planu „Samych Swoich”, opowiedziała o swojej pracy przy dubbingu filmów oraz na koniec przeczytała fragment z Pana Tadeusza pt.: ”Grzybobranie”.  Była też sposobność na otrzymanie autografu i wspólne zdjęcie. Tegoroczne Targi Runa Leśnego były również miejscem debiutów scenicznych. Pięknie tanecznie i wokalnie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach oraz KGW Tarnawa Góra z gminy Moskorzew.

Organizatorem Targów obok Starostwa Powiatowego i PCK-R we Włoszczowie było też Nadleśnictwo Włoszczowa, które na swoim stoisku edukacyjnym promowało akcję #sadziMY, polegającą na przekazywaniu chętnym sadzonek drzew do posadzenia. Przypomnijmy, iż akcja prowadzona jest pod patronatem Pary Prezydenckiej.

„Cieszę się, że po przerwie spowodowanej pandemią, wydarzenie jakim są Włoszczowskie Targi Runa Leśnego wróciło do kalendarza imprez w powiecie włoszczowskim. Zainteresowanie jakim się cieszy ich tegoroczna, jubileuszowa, edycja pokazuje jak bardzo na nie wszyscy czekaliśmy. Dziękuję wszystkim wystawcom, kołom gospodyń, stowarzyszeniom i artystom występującym na scenie, sponsorom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych Targów Runa Leśnego we Włoszczowie.” – podsumował wydarzenie starosta włoszczowski Dariusz Czechowski.

Podczas Targów chętne osoby mogły skorzystać z możliwości zaszczepienia się przeciw Covid – 19.

Źródło: Powiat Włoszczowski

Skip to content