Ruiny Zboru w Łapczynej Woli (wideo)

Ruiny zboru w Łapczynej Woli (WIDEO)

Tym razem przenosimy się w czasy reformacji, która na terenie powiatu włoszczowskiego była bardzo silna. W Łapczynej Woli w gminie Kluczewsko, znajdują się ruiny zboru kalwińskiego, które przyciągają miłośników historii oraz fotografii krajobrazowej.

Ruiny, które pobudzają wyobraźnię

Każde, w miarę dobrze zachowane ruiny pobudzają wyobraźnię zwiedzających. Jak wyglądał obiekt w czasach świetności? Jak wyglądało życie tych, którzy go wznosili? Dlaczego nie zachował się w oryginalnym stanie? – To tylko niektóre pytania, jakie zadają sobie turyści i miłośnicy historii. Z pewnością takie refleksje wywołuje u zwiedzających zabytek z gminy Kluczewsko.

Rodzina Bobrownickich

Zbór wzniesiono przed 1629 rokiem przez rodzinę Bobrownickich herbu Doliwa. Wiadomo, że jeszcze w 1730 roku odprawiano w nim nabożeństwa. Funkcję świątyni pełnił więc co najmniej wiek. Wiadomo, że w połowie XVIII wieku, nie było tu już pastora, a obiekt zaczął powoli popadać w ruinę. Około 1822 roku, zbór jest odnotowany w dokumentach jako osobna parafia.

Jak wyglądał zbór?

Stan ruin pozwala dobrze opisać wygląd budowli w czasach świetności. Z pewnością miała ona jedną frontową wieżę, wąskie prezbiterium oraz sklepienie. Imponująco wyglądają kamienne mury, których grubość wynosiła około metra.

Jak dojechać do Łapczynej Woli?

Jadąc od Włoszczowy w kierunku Przedborza drogą wojewódzką 742, tuż za Stanowiskami trzeba skręcić w lewo. Kiedy dojedziemy do Łapczynej Woli nie sposób ominąć ruin. Doskonale widać je po prawej stronie niedaleko remizy Ochotniczej Straży Pożarnej.

Skip to content