Podsumowanie krwiodawstwa w 2021

PCK-R Włoszczowa podsumowała akcje krwiodawstwa w 2021 roku

 

Mieszkańcy powiatu włoszczowskiego potrafią dzielić się tym, co najcenniejsze. Pokazują to statystyki akcji krwiodawstwa organizowanych w Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym we Włoszczowie w 2021 roku. Zobaczmy, ile litrów krwi udało się zebrać w mijającym roku.

 

Tutaj krwiodawców nigdy nie brakuje

Za każdym razem, kiedy Powiatowe Centrum Kulturalno-Rekreacyjne organizowało zbiórkę krwi, niemal od razu rozdzwaniały się telefony chętnych, którzy chcieli dopisać się do listy krwiodawców.

„To, co nas cieszy najbardziej, to fakt, że mimo pandemicznych restrykcji nigdy nie zabrakło u nas krwiodawców. Dobrze zapamiętam zbiórkę walentynkową 14 lutego, po której musieliśmy zorganizować kolejną akcję dwa tygodnie później” – mówi dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego Teresa Chudy.

Jak przyznaje, nie był to łatwy czas. „Pamiętajmy, że byliśmy wtedy niemal w apogeum trzeciej fali pandemii, a zbiórka odbywała się w ścisłym reżimie sanitarnym. Ta krew była wtedy szczególnie potrzebna. Mieszkańcy powiatu, jak zwykle stanęli na wysokości zadania” – podkreśla dyrektor Teresa Chudy. Sukces udało się powtórzyć w czasie kolejnych zbiórek.

 

132 litry krwi podczas czterech akcji

Podczas pięciu akcji w Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym udało się zebrać aż 132 litry krwi, które trafiły do Świętokrzyskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, by ratować ludzkie zdrowie i życie.

 „Nigdy nie zdarzyło się, żeby Ekipa Wyjazdowa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wróciła od nas z pustymi rękami. Ich czas spędzony w PCK-R również tym razem został wykorzystany co do minuty. Za taką postawę bardzo dziękuję wszystkim krwiodawcom” – powiedział przy okazji ostatniej zbiórki w listopadzie Starosta Włoszczowski Dariusz Czechowski.

Co najmniej pięć akcji dla krwiodawców w 2022 roku

W 2022 roku akcje we współpracy z RCKiK w Kielcach odbędą się w następujących terminach:

27 stycznia, 21 kwietnia, 30 czerwca, 1 września, 1 grudnia.

Kto może zostać krwiodawcą?

Jak informuje RCKiK w Kielcach na swojej stronie internetowej, krwiodawcą możesz zostać jeśli:

  • jesteś zdrowy
  • masz skończone 18 lat i posiadasz Dowód Osobisty lub paszport
  • masz odpowiednią wagę ciała (powyżej 50 kg)
  • nie chorowałeś na żółtaczkę, kiłę
  • nie chorujesz na choroby przewlekłe, wymagające przyjmowania leków na stałe
  • zapoznasz się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców
  • jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonywanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
  • nie jesteś na czczo

Dawcami krwi nie mogą być kobiety w ciąży i w okresie 6 miesięcy po porodzie oraz w okresie menstruacji i trzy dni po jej zakończeniu.

 

Skip to content