PCK-R przypomni świętokrzyskie legendy

Projekt „Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i
Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury –
państwowego funduszu celowego”

Więcej informacji tutaj

PCK-R przypomni świętokrzyskie legendy w ramach projektu Kultura Dostępna

Spotkania z regionalistą, wyjazdy tematyczne dla dzieci, konkurs plastyczny oraz wystawa – to niektóre elementy najnowszej inicjatywy Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego we Włoszczowie. „Legendarny” projekt będzie współfinansowany z programu Kultura Dostępna.

Legendy pozwalają lepiej poznać region

Pamiętacie swoje wycieczki sprzed lat? To, co często zostaje nam w głowie to opowiedziana przez przewodnika legenda, która przez wieki zrosła się danym miejscem i żyje w świadomości kolejnych pokoleń. Mówi się, że charakterystyczne opowiastki, które są niezwykle popularne w europejskiej, w tym polskiej kulturze, mają w sobie trochę mitu i trochę prawdy. Niezależnie od tego pobudzają wyobraźnię. Niektóre z nich stają się na tyle popularne, że zna je każdy – np. o smoku wawelskim, czy Warsie i Sawie. Niemniej również w  naszym regionie mamy fascynujące legendy, podania, klechdy – które opowiadane z pokolenia na pokolenie zapierają dech w piersiach i są niezwykle lubiane.

Projekt „Legenda”

„Chcemy przybliżyć mieszkańcom powiatu włoszczowskiego, szczególnie tym najmłodszym legendy, które pochodzą zarówno z bliskich nam okolic, jak również  z całego województwa świętokrzyskiego” – mówi Teresa Chudy, dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego we Włoszczowie. W ramach projektu odbędą się nie tylko spotkania z regionalistami, czy przewodnikami, ale także wyjazdy w miejsca, gdzie toczy się ich akcja. Sandomierz, Kielce, Chęciny, Święty Krzyż – to tylko niektóre z nich. Co ciekawe, oferta nie będzie skierowana tylko do najmłodszych. W interesujące zakątki regionu wyjadą także dorośli i seniorzy.

Legendy kluczem do kultury

Projekt został jednak pomyślany w taki sposób, by nie koncentrować się wyłącznie na legendach. Celem zadania będzie m.in. popularyzacja kultury i sztuki poprzez wizyty w muzeach oraz teatrach. Najmłodsi będą mogli puścić wodze fantazji i przenieść akcję świętokrzyskich podań na papier w formie pracy plastycznej. Planowany jest bowiem konkurs z nagrodami, którego efektem będzie wystawa – m.in. w wirtualnej, czyli powszechnie dostępnej formie. Wkrótce, więcej informacji na naszej stronie internetowej. Już teraz gorąco zachęcamy do udziału w projekcie, który będzie dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. zdjęcie pochodzi ze strony: https://pixabay.com/photos/wishes-castle-chutzpah-castle-1711168/
Skip to content