Czy wiesz, że… Przez powiat włoszczowski przebiega południk 20 stopni?

Czy wiesz, że… Przez powiat włoszczowski przebiega południk 20 stopni?

Jest zaznaczany na każdym globusie, a nawet mapie świata w wielkiej skali! Południk 20 stopni długości wschodniej przebiega przez powiat włoszczowski. Potrzeba trochę wysiłku, by go znaleźć – wystarczy telefon z GPS i aplikacją wskazującą koordynaty! Z pewnością wielu z Was, „przecina” go w drodze do szkoły lub pracy.

 

Południk 20 E

Zanim opowiemy o tym, przez które miejscowości naszego powiatu przebiega południk 20 stopni, wybierzemy się na daleką wyprawę.

Jak wspomnieliśmy, południk 20 stopni jest zaznaczany na każdym (porządnym) globusie jako jedna z wielu „pełnych” linii łączących biegun północny z biegunem południowym. Przebiega przez Morze Arktyczne, Skandynawię, Bałtyk, Obwód Kaliningradzki, Polskę, Bałkany, Grecję, Morze Śródziemne i niemal całą Afrykę. Są rejony świata, gdzie stanowi on granicę państwową np. między Namibią i Botswaną oraz Namibią i RPA. Dalej Ocean, a właściwie dwa. Stanowi bowiem umowną granicę między Atlantykiem a Oceanem Indyjskim. Następnie przez lodowe pustkowie Antarktydy zmierza w stronę bieguna południowego.

 

Południk 20 stopni w powiecie włoszczowskim

Mało kto wie, że ten sam południk ma również odcinek przebiegający niemal przez środek powiatu włoszczowskiego. Z definicji południk jest umowną linią, więc trudno szukać jego śladu w terenie. Możemy mieć jednak satysfakcję, jeśli uda nam się ustalić jego przebieg podczas spaceru z… telefonem komórkowym w ręku. Zaraz dokładnie wyjaśnimy, jak to zrobić!

Przez jakie miejscowości przebiega południk 20 stopni? Podążając palcem po mapie wzdłuż południka 20 stopni, zaczynając od północy, kolejno mijamy następujące miejscowości: Krogulec, okolice Komornik, Motyczno, Włoszczowa (ul. Wiejska, Partyzantów, Jędrzejowska), Wola Wiśniowa, Bebelno-Kolonia, Krasów, Radków, Chlewice.

 

Jak znaleźć w terenie południk 20 stopni?

Są dwa dość proste sposoby. Pierwszy to użycie aplikacji w telefonie z modułem GPS np. GPS Essentials. Innym sposobem jest użycie mapy na państwowym portalu www.geoportal.gov.pl. Najlepiej widać to na komputerze. Przemieszczając kursor na mapie, w dolnej części pojawiają nam się współrzędne. Jeśli znajdziemy się idealnie na południku 20 stopni, odczytamy wskazanie E: 20st00’00.00”. Fajna lekcja geografii…

 

A może ktoś ma pomysł jak zaznaczyć południk 20 stopni w terenie? Pomysły i zdjęcia mile widziane na
redakcja@pckr-wloszczowa.pl

Skip to content