10. rocznica katastrofy pod Szczekocinami

10. rocznica katastrofy

pod Szczekocinami

 

3 marca 2022 r. mija dziesiąta rocznica katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Doszło do niej niemal na granicy naszego powiatu, jednak już w woj. śląskim. W akcji ratunkowej brało udział wielu policjantów, strażaków, ratowników oraz ochotników z powiatu włoszczowskiego. Ranni transportowani byli m.in. do Szpitala we Włoszczowie.

 

Katastrofa pod Szczekocinami

Ten dzień pozostanie na długo w pamięci mieszkańców nie tylko Szczekocin, ale także powiatu włoszczowskiego. 3 marca 2012 roku o godzinie 20:55 doszło do czołowego zderzenia dwóch pasażerskich pociągów. Jeden z nich, interREGIO „Matejko” relacji Warszawa Wschodnia – Kraków Główny kilka minut wcześniej ruszył ze stacji Włoszczowa Północ. Drugi, jadący z Przemyśla do Warszawy TLK „Jan Matejko” zmierzał od strony Krakowa.

Do tragicznego w skutkach zderzenia doszło tuż obok miejscowości Chałupki. Huk uderzenia było słychać w pobliskiej gminie Moskorzew.

 

Skutki katastrofy pod Szczekocinami

W wyniku tej katastrofy życie straciło 16 osób. 57 odniosło obrażenia. Zniszczone zostały lokomotyw oraz wagony pasażerskie. Wielu rannych ratownicy wyciągali spod piętrzącej się, pogniecionej blachy i elementów konstrukcyjnych.

 

Pamiętamy o ratownikach

W tym miejscu chcemy przypomnieć odważną postawę ratowników medycznych, policjantów, strażaków oraz zwykłych ludzi z okolicznych miejscowości. Wiele osób, które przybyły na ratunek to mieszkańcy powiatu włoszczowskiego. Łącznie w akcji ratunkowej brało udział aż 450 strażaków z 4 województw, 300 funkcjonariuszy policji, Straż Ochrony Kolei, śmigłowce ratunkowe. Dzięki szybkiej reakcji i odważnej postawie, udało się uratować wiele osób zakleszczonych we wrakach wagonów.

zdjęcie pochodzi ze strony: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Szczekociny_rail_crash#/media/File:Katastrofa_kolejowa_pod_Szczekocinami_04.jpg

Skip to content